wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. "Złap Deszcz" i chroń środowisko! Rusza kolejna edycja

"Złap Deszcz" i chroń środowisko! Rusza kolejna edycja cenionego przez wrocławian programu

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Własna instalacja do pozyskiwania deszczówki, dofinansowana przez miasto? Wrocławianie znów mogą składać wnioski w ramach programu "Złap Deszcz". W 2025 roku kwota przeznaczona na program wynosi 600 tysięcy złotych. O dofinansowanie można się starać od poniedziałku, 28 kwietnia.

Reklama

W poniedziałek 28 kwietnia rusza kolejna edycja programu „Złap Deszcz". W 2025 roku łączna kwota przeznaczona przez miasto na dofinansowania systemów deszczowych wynosi 600 tysięcy złotych.

<p>Dotacja obejmuje zakup i montaż pełnych system&oacute;w deszczowych, a także roboty ziemne i odtworzenie nawierzchni</p> Tomasz Hołod
Dotacja obejmuje zakup i montaż pełnych systemów deszczowych, a także roboty ziemne i odtworzenie nawierzchni

„Złap Deszcz” to program, dzięki któremu mieszkańcy Wrocławia moga się starać o dofinansowanie na własne instalacje do zbierania i ponownego wykorzystania deszczówki. Od 2019 roku, akcja cieszy się ogromnym powodzeniem.

Co można stworzyć dzięki dofinansowaniu "Złap Deszcz"?

Program "Złap Deszcz" umożliwia kupno elementów systemów deszczowych - zbiorników naziemnych przyrynnowych, zbiorników podziemnych, studni chłonnych, dachów retencyjnych (zielonych, żwirowych albo ogrodów deszczowych).

Wsparcie obejmuje również montaż systemu, roboty ziemne, a po zakończeniu prac, także odtworzenie nawierzchni. W ramach "Złap Deszcz", można więc stworzyć kompletny system deszczowy i dołożyć własną "cegiełkę" do ochrony środowiska.

Kto może się starać o dofinansowanie?

Program rusza 28 kwietnia br. Ta edycja, tak jak i poprzednie, trwa do wyczerpania środków z puli. O dotację mogą się starać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dotacja może pokryć aż 80 procent kosztów inwestycji.

<p>Pojemniki na deszcz&oacute;wkę</p> UM
Pojemniki na deszczówkę

Osoby fizyczne otrzymają wsparcie w kwocie do doi 5 tysięcy złotych, ale jeśli zdecydują się na podziemny zbiornik o pojemności co najmniej 5 tysięcy litrów – kwota może wynieść nawet 8 tys. zł.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie do 10 tysięcy złotych.

Dlaczego deszczówka?

Wykorzystanie deszczówki jest sposobem na poprawę retencji wody na własnej działce. Mniej wody wypełnia studzienki kanalizacyjne, a więcej zostaje w naszej własnej glebie i do tego zasila wody gruntowe.

Woda deszczowa jest darmowa - oszczędzamy więc pieniądze. Najważniejsza jest jednak ochrona środowiska. — Podlewanie ogrodu czy roślin domowych wodą z beczki zamiast z kranu to mniejsze rachunki i bardziej ekologiczne podejście – podkreśla Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii UMW.

<p>Program cieszy się duzym powodzeniem od 2019 roku</p> Tomasz Hołod
Program cieszy się duzym powodzeniem od 2019 roku

Ogrody deszczowe są piękne, estetyczne i ekologiczne. Nowoczesne podejście do wykorzystania wody deszczowej znacznie przyczynia się do ochrony środowiska, w których funkcjonujemy.

"Złap Deszcz" w liczbach

W poprzednich edycjach programu, Wrocław przeznaczył łącznie niemal 2,8 mln złotych na dofinansowanie systemów do zbiórki deszczówki dla mieszkańców. Powstało ich ponad 950, w tym 668 naziemnych zbiorników przyrynnowych, 228 zbiorników podziemnych (na wody opadowe wraz z instalacją) 30 studni chłonnych i muld, 24 ogrody deszczowe i jeden zielony dach.

Tylko w zeszłym (2024) roku, miasto podpisało 134 umowy  z mieszkańcami, wspólnotami i spółdzielniami, na kwotę 516 982,24 zł.

Chcesz wiedzieć ile wody jesteś w stanie zebrać na swojej posesji? Możesz to łatwo wyliczyć korzystając ze specjalnie zaprojektowanego kalkulatora.

<p>Łącznie na budowę ponad 950 instalacji deszczowych, Wrocław przeznaczył we wszystkich edycjach programu niemal 3 mln złotych</p> Tomasz Hołod
Łącznie na budowę ponad 950 instalacji deszczowych, Wrocław przeznaczył we wszystkich edycjach programu niemal 3 mln złotych

Jak złożyć wniosek na dofinsnowanie w ramach "Złap Deszcz 2025"?

Od poniedziałku 28 kwietnia, wnioski można składać osobiście, pocztą lub poprzez ePUAP. Formularz wniosku o udzielenie dotacji wraz z załącznikiem będzie dostępny w wersji elektronicznej na stronie bip.um.wroc.pl, na platformie ePUAP oraz - w wersji papierowej – w Centrum Obsługi Mieszkańca.

W poniedziałek, 28 kwietnia, w tym artykule znajdziesz przydatne linki i dokumenty do pobrania. Wspomóż środowisko i "Złap Deszcz"!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama